Cesta za vinným snem

 

Povídání o cestě za vínem a hlavně za jedním vinným snem...

 

CESTA ZA VINNÝM SNEM

 

CESTY ZA VÍNEM

 

Česká republika

 

Rakousko

 

Itálie

 

Německo

 

O víně

 

Ženy a víno

 

DOPORUČUJEME:

 

Cesty za vínem

 

Víno - vinobraní

 

Vinné sklepy - ubytování

 

Cesta za vinným snem

 

Příjezd do Wachau

 

Krems. Vůbec jsem netušil, v jak kouzelném starobylém městečku jsem se rozhodl strávit následující skorotýden. To budou fotky! Ale nejsou… Krems jsem nějak nafotit nestihl – příště! Nejdřív se musím zorientovat, najít „íčko“, sehnat nějaký katalog ubytování a zavčas vyhledat střechu nad hlavou. Všechno klape, katalog mám, procházím pěší zónou a vyhlížím tu nejpohodovější zahrádku. Usedám, a u milé, pěkné a usměvavé servírky si objednávám první skleničku podunajského vína – Grüner Veltliner (Veltlín zelený) – jak jinak, jsem totiž v kraji veltlínů. Nádhera – skvostné víno! Osobně mě kremský (po česku kremžský) veltlín oslovuje daleko víc, než jejich slavnější hořčice. Pomlaskávám a nořím se do katalogu ubytování.


K vedlejšímu stolu si přisedají dva mladíci, tak 13 – 14 let. Jejich rozhovor mě odláká od katalogu: „Dáme si každej jedno malý, nealkoholický.“ navrhuje česky první z nich. Hodně lámanou němčinou své přání přednášejí té krásné usměvavé servírce, která jim chvíli vysvětluje, že má jen lahvové a velké. Nakonec si objednávají jedno velké dohromady. „Musíme někde sehnat brčka, aby se nám to líp pilo…“ Jsem v dobrém rozmaru. „Kluci,“ povídám, „dejte si ještě jedno, zvu Vás.“ A podávám jim drobné na druhé velké nealkoholické. Ale už je tu servírka s dvěma sklenicemi nealkoholického a rozjařeným úsměvem. „Chlapci, dala som vám to do dvoch pohárikov, aby sa vam to lepšie pilo!“ směje se zvonivou slovenčinou… Také vám připadá, že to je jediný jazyk, který může zvukomalebností směle konkurovat francouzštině? Pak už se smějeme všichni a máme radost ze slovanského setkání v germánské cizině.

 

P.S. Slíbil jsem, že příště Krems nafotím. To příště byla druhá, podzimní cesta a tady je pár fotek na ukázku, jak se mi ten slib podařilo splnit:

 

Krems

 

…stojíme na té vyhlídce a kocháme se nádherným obrazem, který vytvořila příroda a ruce šikovných lidí a ozářilo slunce…

 

Krems

 

Klášter Göttweig - odevšad viditelná dominanta kraje.

 

Krems

 

…kráčíme ulicemi a uličkami, po staleté dlažbě…

 

 

Líbily se vám ukázky z knihy Cesta za vinným snem? Objednejte si celou knihu! Zašleme vám ji na dobírku. Cena 179,- Kč včetně poštovného a balného. Objednávky posílejte na adresu: cestyzavinem@seznam.cz