Cesta za vinným snem

 

Povídání o cestě za vínem a hlavně za jedním vinným snem...

 

CESTA ZA VINNÝM SNEM

 

CESTY ZA VÍNEM

 

Česká republika

 

Rakousko

 

Itálie

 

Německo

 

O víně

 

Ženy a víno

 

DOPORUČUJEME:

 

Cesty za vínem

 

Víno - vinobraní

 

Vinné sklepy - ubytování

 

Cesta za vinným snem

 

Slavnost otevřených sklepů


Offene Kellertüren (Otevřené sklepy) a Kellergassenfeste (Slavnosti sklepních uliček) jsou možná nejzajímavějšími vinařskými akcemi. Osobně je mám raději, než poněkud divoká a někdy až kýčovitě pouťová vinobraní. Organizace těchto akcí se poněkud liší, ale v důsledku jde vždycky o totéž – o víno, o poznávání vína, o setkávání vinařů s milovníky vína a o pohodu.


To se domluví větší počet vinařů v obci (zpravidla to organizuje jejich místní sdružení či spolek), otevřou dveře svých sklepů, a pak před sklepy, v lisovnách a ve sklepích připraví posezení, domácí pochoutky a samozřejmě své víno. A návštěvníci a milovníci vína pak obcházejí sklep za sklepem a ochutnávají vína od různých vinařů, srovnávají je, snaží se charakterizovat jejich barvu, vůni a chuť a rozebírají své názory se svými přáteli, jinými milovníky vína i s vinařem. Tohle voní po rozkvetlé louce, tohle po citrusových plodech, jiné po exotickém ovoci, lipovém květu, muškátovém oříšku, medu či vanilce, červené pak po červeném ovoci, lesních plodech, černém rybízu, zpoceném koňském sedle (nevymýšlím si, přátelé právě tato přirovnání na jedné degustaci od věhlasného someliera skutečně slyšeli!). Pokud jde o fantazii, kam se na vinaře hrabou rybáři!


Potěšující je, že se začíná tato sympatická vinařská tradice, zejména v poslední době, rychle šířit i do našich slovanských vinařských oblastí. Velké Pavlovice, Velké Bílovice, Bořetice, Pavlov… Pokud jde o cenu a placení: někdy se platí u každého vinaře zkonzumované víno, jindy zaplatíte paušální poplatek a dostanete pěknou skleničku s logem akce. Do té vám pak ve všech zúčastněných vinařstvích nalijí, o co si řeknete – jen ale ta vína, která jsou na stole. Do archivního sklepa s nejvzácnějšími skvosty vás samozřejmě vinař s paušální skleničkou nepustí. To ale neznamená, že se leckde nanalévají skvělá vína, včetně ledových a slámových.


Toto poetické odpolední, večerní a noční obcházení sklepů mívá pak druhý den ještě ryze praktickou a obchodní dohru. Postupně střízlivějící milovníci vína objíždějí vinařství, jejichž vína je večer předtím nejvíce zaujala (nebo spíš, která si ještě pamatují, že je zaujala) a tam je po bednách a za velmi příznivou cenu nakupují.

 

Ukázky z knihy:

 

 

Líbily se vám ukázky z knihy Cesta za vinným snem? Objednejte si celou knihu! Zašleme vám ji na dobírku. Cena 179,- Kč včetně poštovného a balného. Objednávky posílejte na adresu: cestyzavinem@seznam.cz