Cesta za vinným snem

 

Povídání o cestě za vínem a hlavně za jedním vinným snem...

 

CESTA ZA VINNÝM SNEM

 

CESTY ZA VÍNEM

 

Česká republika

 

Rakousko

 

Itálie

 

Německo

 

O víně

 

Ženy a víno

 

DOPORUČUJEME:

 

Cesty za vínem

 

Víno - vinobraní

 

Vinné sklepy - ubytování

 

Cesta za vinným

snem

 

U Kremských vinařů

 

A pak už míříme ke Kremským vinařům. Je to zvláštní exkurze. Jak se brzy ukazuje, zřejmě velmi podobná té, která nám stále uniká v Langelois, i když asi ne tak velkolepá.  Ale popořadě! Zakupujeme si vstupenku – za 11 €. Není to málo, ale věříme našemu panu domácímu, že to stojí zato. Stálo. Hned u kasy dostáváme uvítací přípitek. Úderem 14. hodiny se ujímá slova rázná průvodkyně s ňadry načechranými ve šněrovačce nebo v čem, podobně, jako to mívají zpěvačky v klasických operách. Po úvodním slovu a úvodní skleničce ochutnávky vstupujeme do místnosti, jejíž podlahu celou pokrývá mapa regionu. Šlapeme po ní, občas nám pod nohama nějaké místo zasvítí a všichni se tam dívají. Asi je o něm řeč. Ale paní průvodkyně se sice krásně poslouchá, leč její němčina pro mé ucho poněkud rychlá zdá se. A tak chytám jen tak občas nějakou kapku či malou vlnku z nepřetržité řeky informací.


Ještě zajímavější je další místnost – Schatzkammer – něco jako pokladnice. A vskutku jsou zde uloženy pravé vinné poklady. Vzorky místních vín v nepřetržité řadě od roku 1948. Prohlídka vinného pokladu je z reproduktorů provázena rozhovorem, jakoby ze záhrobí, zřejmě mezi zde uloženými víny. V další místnosti ochutnáváme kremské červené. Spojení tradičního a moderního zde demonstrují tradiční dubové sudy v místnosti a obrovské moderní tanky, počítačově řízené, v nichž zrají skvělá současná vína za proskleným obrovským oknem.  Jedním z nejzajímavějších zážitků celé exkurze je, možná trochu překvapivě, kino – filmové představení „Vůně vína“. Je to jakýsi průřez vinařským rokem, ale velmi sugestivní – v zimě na vás odkudsi citelně fučí mrazivý vítr, na jaře ucítíte vůni rozkvetlé louky, v létě pak vůni zralých plodů – jakoby dodávaly vínu jeho konečnou vůni. A na závěr pak ještě jedna ochutnávka a pak vinný obchod – opravdu pestrý výběr místních vín. Na vinici si pak ještě můžete nastudovat, jak vypadají jednotlivé odrůdy vinné révy, ještě než se dostanou do sudů, lahví a skleniček. Zajímavé rozšíření znalostí, ale stejně si to nezapamatujete a při výběru toho pravého vína ve sklepě či ve vinárně, když se budete chtít před někým blýsknout, vám to stejně nepomůže. Ledaže byste chtěli zaperlit v tom smyslu, že tenhle veltlín červený raný není tak úplně povedený, ale ty dozrávající hrozny na vinici jsou naprosto jedinečné. A budete mít pravdu, protože to je snad jediná odrůda s nezaměnitelnou (snad růžovofialovou?) barvou hroznů.

 

Ukázky z knihy:

 

 

Líbily se vám ukázky z knihy Cesta za vinným snem? Objednejte si celou knihu! Zašleme vám ji na dobírku. Cena 179,- Kč včetně poštovného a balného. Objednávky posílejte na adresu: cestyzavinem@seznam.cz